1922 – 1996

Barbara Tietiajew

Żona Jerzego Tietiajewa.

Córka Bronisławy i Maurycego Bodalskich.

Miała cztery córki: Małgorzatę Bielewicz, Alicję Roszkiewicz, Annę Tietiajew-Rozańską, Marię Devireux.

Niektóre daty

24 09 1922 – urodziła się w Warszawie

1942 – ślub z Jerzym Tietiajewem

wyjeżdża z Warszawy do Słonima

1943 – urodziła się jego pierwsza córka, Małgorzata

Więzienie w Słonimie (?)

Powrót do Warszawy

1945 – urodziła się jego druga córka, Alicia. Mieszka w Radomiu.

Powrót do Warszawy

1954 – urodziła się jego trzecia córka, Anna.

1956 – urodziła się jego ostatnia córka, Maria.

około 1962 roku – rozpoczęła działalność zawodową.

1996 – śmierć w Warszawie.

Jej życie zawodowe

Działalność zawodową rozpoczęła późno, bo około 40. roku życia.

Pracowała w szkole jako sekretarka dyrektora. Kilka lat później, w związku z reorganizacją systemu administracyjnego szkół, po krótkim przeszkoleniu została księgową. Następnie została przeniesiona do grupy finansowo-księgowej obejmującej 5 szkół podstawowych.

Pracowała w tym zawodzie aż do przejścia na emeryturę około 1980 roku.

W jej rodzinie mówiło się:

Nie jest ważne, co się robi, ale jak się to robi.

Rzeczywiście, wykonywała swoją pracę wzorowo, często ze szkodą dla małej rodziny, która czekała na nią w domu…

Jej życie osobiste

Przeżyła czas wolności i niepodległości, wojnę, zwłaszcza okupację niemiecką, reżim komunistyczny i wreszcie eksplozję liberalizmu.

1922 – 1942

Jest jedyną córką Bronisławy i Maurycego Bodalskich. Poprzez ojca pochodziła z rodziny szlacheckiej. Jej ojciec był nauczycielem w szkole średniej w Warszawie. Uczył języka polskiego i niemieckiego.

Uczęszczała do prywatnej szkoły dla dziewcząt Plater-Zyberek.

W 1939 r., gdy wybuchła wojna, miała zaledwie 17 lat. We wrześniu, wraz z matką, wyjeżdżają leczyć rannych żołnierzy w zaimprowizowanych szpitalach. Trwało to przez miesiąc, aż do kapitulacji Polski.

Wraz z rodzicami mieszka w centrum miasta przy jednej z najpiękniejszych alei: Krakowskim Przedmieściu. Budynek, który został całkowicie zbombardowany przez Niemców w 1944 r., nie istnieje. Miejsce to zachowało się do dziś i znajduje się na nim pomnik.

1942 – 1953

W 1942 r. wyszła za mąż za Jerzego Tietiajewa, którego poznała na wakacjach w Słonimiu.

Wraz z mężem opuściła Warszawę i udała się do Słonimia, mając nadzieję, że tam życie będzie spokojniejsze. Nie jest. Jej mąż zostaje uwięziony przez Niemców. Została również ona później uwięziona (do potwierdzenia). W 1943 r. rodzi się ich pierwsza córka, Małgorzata.

Wracają do Warszawy. W 1944 r. cała rodzina opuściła miasto i przeniosła się do Radomia. Tam też, w 1945 r., urodziła się jej druga córka, Alicja.

1954 – 1996

Kilka lat później wrócili do Warszawy, ale tym razem do domu, który stopniowo budowali z dochodów. To miał być prawie ostateczny adres: ul. Karczunkowska 17 w Dąbrówce.

Kiedy przeszła na emeryturę, wraz z mężem przeprowadziła się do bloku mieszkalnego, ale tak naprawdę nigdy nie opuściła domu na Dąbrówce z ogrodem, pełnym wspomnień i życia, do którego często wracała.

Wiele przyjaźni, wiele życzliwości, którą ta osoba hojnie obdarzała. Również wiele dobrych rad, mądrości. Jeśli można tak powiedzieć: uosobienie Miłości.